Gelenek İle Gelecek İnşa Olmaz

Evet, yazmak, konuşmak, düşünceleri yaymaya çalışmak, tehlikeyi göze almak, iktidar tarafından muhalif görülmek, ama reel muhalefetten de hoşlanmamak, kısacası iktidara da muhalefete de ait olmamak, ya da birçok şeye ait olmamak, ait olamamak ya da ait olmayı istememek.

Yakup Kadri sanırım Yaban adlı romanında yazmıştı, doğu toplumlarında aydın ile halk arasındaki fark, Pencap’ lı bir Hintli ile Londra’da yaşayan bir İngiliz arasındaki farktan daha derindir. Bu fark var mı? Kapanır mı? Artık kapandı mı? Yoksa bu bir soyutlama mı?

Özgürlüğün peşinde olmak, ama Amerika’da yayınlanan çoğu reklamlarda olduğu gibi; özgürlük seksi olmaya çalışan dekoltesi bol kadın figürleri ile, ya da benzeri erkek özneler ile değil, yani şekli ve tek tip özgürlükle değil, AKLIN ÖZGÜRLEŞMESİ, fikirlerin yarışması, insan yaratıcılığının küresel sınırları zorlaması ile belirginleşmeli…

Özgürlüğün başlangıcı  insanın kendini tanıması, kendini bilmesidir, yeterli değildir, bu düzende hiçbir şeyin tam olarak yeterli olmaması gibi…

İnsanın kendini aşması, kendini geliştirmesidir özgürlük.

Olmaz, sadece gelenek ile gelecek inşa olmaz. Klasik, zamana dayanan, çoğu zamanların içinde değerli kalan demek, yaşanılanların yıpratamadığı  demek, bu bakımdan olağanüstü güzel bir kavram…

Ama klasik bir duruşla da gelecek gerçekleşmez. Çalışmayan bir zaman makinasındaki gibi, aynı dönemi, aynı zamanı, aynı öfkeyi ve aynı kini yaşarız.

Defalarca yaşanır…

Boşluğun geri gelmesi de zamanı durdurmaz.

Elbette ezilenler uğruna mücadele edenlerin geleneği farklı idi, yoksul köşelerde aranmış o tutkunun yokluğu belli olduktan  sonra, ortada  kalan derin bırakılmışlığın sınadığı cesaretti.

Cesaret eski zamanların geleneği olmuştu…

Ama tutkunun ansızın gelişi gibi, gelen geleceği gelenek karşılayamaz.

Anlatılacak her şey yeni hikayenin içindedir…

 

 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünde Yüksek Lisans çalışması yaptı. Avukat.

Yorum yap:

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.